Economics questions and answers

Economics Questions and Answers

Economics questions and answers to help you prepare for JAMB, WAEC, NECO, Post UTME and job aptitude tests or interviews.

331.

The figure above shows the change in demand for Commodity X which is a normal good. Use it to answer the question that follows.

Which of the following caused the change in demand from D\(_{1}\) D\(_{1}\) to D\(_{2}\)D\(_{2}\)

A.

Fall in the income of consumers

B.

Rise in the price of a substitute

C.

Rise in the price of a complement

D.

Fall in the supply of commodity

Correct answer is B

No explanation has been provided for this answer.

332.

The table below shows the total revenue schedule of a firm. Use the information to answer the question that follows

Output (units) 50 60 70 80 90
Total revenue (TR) $ 85 102 119 136 153

What is the firm's marginal revenue? 

A.

$153.00

B.

$17.00

C.

$1.70

D.

$0.80

Correct answer is C

Marginal revenue = the change in total revenue divided by the change in total output quantity. 

MR = \(\frac{17}{10}\) = $1.7

333.

The table below shows the total revenue schedule of a firm. Use the information to answer the question that follows

Output (units) 50 60 70 80 90
Total revenue (TR) $ 85 102 119 136 153

What is the unit price of the firm's output?

A.

$10.00

B.

$2.70

C.

$2.00

D.

$1.70

Correct answer is D

No explanation has been provided for this answer.

334.

If the average fixed cost (AFC) of producing 5 bags of rice is $20.00, the average fixed cost of producing 10 bags will be

A.

$2.00

B.

$4.00

C.

$10.00

D.

$20.00

Correct answer is C

Average fixed cost decreases as the number of output increases. Hence, if a firm spent $20 to produce 5 bags of rice, when it increases the output level to 10 bags of rice the cost will not change because it is a fixed cost, but rather, the same amount of fixed costs will be spread over a larger number of units of output.

Hence, the $20 cost that was used to produce 5 bags of rice, will accommodate the new level of output.

If 5 bags were produced at $20

Then 10 bags will also be produced at $20 cost

TFC = AVC x Q
$20 x 5 bags x = $100

AVC = \(\frac{TFC}{Q}\)


AVC for 10 bags =

\(\frac{100}{10}\) = $10.00

335.

One feature of the average fixed cost is that it

A.

Falls continuously but is never equal to zero

B.

Is U-shaped and intersects the Y-axis

C.

Rises and falls faster than the marginal cost

D.

Is always higher than the average variable cost

Correct answer is A

The average cost curve keeps falling as the level of output rises. It remains positive, and never reaches a zero value, and never turns negative.