Chemistry questions and answers

Chemistry Questions and Answers

Learn more about the properties, composition, and structure of substances (elements and compounds) with these Chemistry questions and answers. This Test can be used by students preparing for Chemistry in JAMB, WAEC, NECO or Post UTME.

3,756.

A gaseous metallic chloride MClx consists of 20.22% of M by mass. The formula of the chloride is?
[M = 27, Cl = 35.5]

A.

MCl

B.

MCl2

C.

MCl3

D.

M2Cl6

Correct answer is C

Percentage by mass of M = 20.22%
Percentage by mass of Cl = ?
100 - 20.22 = 79.78%
Mass given ration of M
M = 20.22/27 = 0.75
Chlorine = 79.78/35.5 = 2.24
Divide by the smallest
M = 0.75/0.75 = 1
Cl = 2.24/0.75 = 3
∴ The formula = MCl3

3,757.

Mg(s) + 2HCl(aq) → MgCl2(aq) + H2(g)
From the equation above, the mass of magnesium required to react with 250cm3 of 0.5M HCl is
[Mg = 24]

A.

0.3g

B.

1.5g

C.

2.4g

D.

3.0g

Correct answer is B

Molar conc. =no.of moles/Vol in dm3
Vol=250cm3= 0.25dm3
Molar conc=0.5M
No of moles=molar conc *Vol in dm3
=0.5*0.25
=0.125mole of HCl
2moles of HCl → 1Mole of Mg
0.125 mole →(0.125*1)/2
=0.0625mole of Mg
Reacting mass=no of moles* molar mass
Mg=24
Mass=0.0625*24
=1.5g

3,758.

Which of the following will have its mass increased when heated in air?

A.

Helium

B.

Magnesium

C.

Copper pyrites

D.

Glass

Correct answer is B

No explanation has been provided for this answer.

3,759.

Which is the temperature of a given mass of a gas initially at 0°C and 9 atm, if the pressure is reduced to 3 atm at constant volume?

A.

91K

B.

182K

C.

273K

D.

819K

Correct answer is A

From P1/T1 = P2/T2 = 9/273 = 3/T2
T2 x 9 = 273 x 3
T2 = (273 x 3)/9
T2 = 91K

3,760.

Which of the following gases will diffuse fastest when passed through a porous plug?
[H = 1, C = 12, N = 14, O = 16]

A.

Propane

B.

Oxygen

C.

Methane

D.

Ammonia

Correct answer is C

No explanation has been provided for this answer.