Mathematics questions and answers

Mathematics Questions and Answers

How good are you with figures and formulas? Find out with these Mathematics past questions and answers. This Test is useful for both job aptitude test candidates and students preparing for JAMB, WAEC, NECO or Post UTME.

2,866.

A student bought 3 notebooks and 1 pen for N35. After misplacing these items, she again bought 2 notebooks and 2 pens, all of the same type for
N30. What is the cost of a pen?

A.

N5.00

B.

N7.50

C.

N10.00

D.

N15.00

Correct answer is A

Represent notebook with x
Represent pen with y
∴ 3x+y=35 ---- (i)
2x+2y=30 ---- (ii)
Multiply eqn (i) by 2 and eqn (ii) by 1
6x+2y=70 ---- (iii)
2x+2y=30 ---- (iv)
Subtract eqn (iv) from eqn (iii)
4x = 40
X = 10
Substitute x = 10 in eqn (i)
3x+y=35
3(10)+y=35
Y = 5
∴ The cost of pen is N5.00

2,867.

Interprete the inequality represented on the number line

A.

-4< X ≤ 5

B.

-4 ≤ x< 5

C.

-4

D.

-4≤x≤5

Correct answer is A

No explanation has been provided for this answer.